CO gazowe (warunki)

strona

kociol_gazowyNowowykonywane instalacje centralnego ogrzewania na paliwo gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, które spełniają obowiązkowe normy dotyczące wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania. Warunki te określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r.), w Polskich Normach i przepisach odrębnych oraz instrukcji montażu dołączonej do konkretnego modelu z wymaganiami i zaleceniami producenta.

Poniżej przedstawione zostały podstawowe wymagania, jakie należy spełnić przy montażu gazowych urządzeń grzewczych w lokalach mieszkalnych w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom nad Odrą”.

  • Wystąpienie do Zakładu Gazowniczego w Szczecinie o wydanie warunków technicznych podłączenia do sieci gazowej pieca grzewczego.
  • Uzyskanie opinii kominiarskiej:
    o możliwości zainstalowania i podłączenia gazowego pieca c.o. do istniejących w budynku przewodów kominowych lub wskazanie sposobu wykonania nowych przewodów (wentylacyjnego i spalinowego) niezbędnych do eksploatacji gazowego pieca c.o
    Spółdzielnia stawa warunek, że przewody kominowe będą wykorzystywane zgodnie z w/w opinią kominiarską do ogrzewania lokalu mieszkalnego piecem gazowym a pozostałe urządzenia grzewcze tj. piece kaflowe i na opał stały używane w chwili obecnej zostaną odłączone od pozostałych przewodów kominowych, które stanowią część wspólną budynku.
    obowiązkowo należy będzie zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do lokalu mieszkalnego zgodnie z § 155 p. 3. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  • W budynkach stanowiących własność Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom nad Odrą” uzyskanie zgody na zmianę sposobu ogrzewania, przedkładając uzyskane warunki i opinię kominiarską.
  • W oparciu o uzyskane warunki techniczne podłączenia i opinię kominiarską należy sporządzić przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia projekt techniczny zawierający rzut instalacji wewnątrz mieszkania, rozwinięcie instalacji.
  • Opracowany projekt techniczny musi być bezwzględnie uzgodniony ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Dom nad Odrą” w Szczecinie pod względem zgodności z wydanymi warunkami podłączenia i opinią kominiarską oraz obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego i Ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
  • Po uzgodnieniu projektu technicznego należy wystąpić do Urzędu Miejskiego w Szczecinie o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
  • Wykonanie gazowej instalacji c.o. musi być powierzone osobie lub firmie posiadającej do tego odpowiednie uprawnienia, a całość kosztu tych prac obciąża osobę posiadającą tytuł do lokalu mieszkalnego.
  • Po wykonaniu instalacji należy ją zgłosić do odbioru technicznego przez Zakład Gazowniczy, Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Zakład Kominiarski, który poprzednio sporządził opinię (rekontrola). Warunkiem niezbędnym do zgłoszenia robót do odbioru jest przedłożenia protokołu szczelności instalacji gazowej sporządzonego przez osobę do tego uprawnioną i potwierdzenie prawidłowości podłączenia przez kominiarza.
  • Na wykonującym instalację grzewczą gazową spoczywa obowiązek przywrócenia do stanu pierwotnego wszystkich murów, stropów, dachu, tynków, powłok malarskich, itp. uszkodzonych w trakcie wykonywania robót.
  • Dodatkowo, Spółdzielnia informuje o obowiązku złożenia deklaracji CEEB przy uruchomieniu nowego źródło ciepła. Deklarację należy złożyć do Spółdzielni, która przekaże ją później do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Brak złożenia deklaracji może wiązać się z grzywną nałożoną przez organy wskazane w Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Deklarację można złożyć w Spółdzielni osobiście lub przez Internet https://domnadodra.szczecin.pl/deklaracja-ceeb


W przypadku niezastosowania się do powyższego i wykonanie robót budowlanych polegających na zmianie sposoby ogrzewania Spółdzielnia uzna to za samowolę budowlaną i zawiadomi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.